Założenia do programu mieszkaniowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej
W naszej Programowej Deklaracji Wyborczej w wyborach 2005 r. rozwój budownictwa mieszkaniowego, w tym socjalnego stanowi bardzo ważny element. Budownictwo mieszkaniowe powinno być jednym z priorytetów polityki państwa. Tego rodzaju przedsięwzięcia widzimy jako koło zamachowe dla gospodarki.

Dlatego zamierzamy:
1. Przygotować wieloletni (10 letni) plan rozwoju budownictwa mieszkaniowego z opracowanymi ustawami oraz zabezpieczeniem finansowania.

Mamy tu na myśli m. in.:
    a) Formułowanie zasad przyszłej polityki mieszkaniowej w ścisłym powiązaniu z planowaniem przestrzennym,
    b) Zwiększenie udziału kapitału prywatnego (ludności, przedsiębiorców, rynku bankowego i kapitałowego) w inwestycjach infrastrukturalnych, budowie i remontach mieszkań. Zwiększenie dostępności do kredytów bankowych, a dla systemu bankowego - dostęp do środków rynku kapitałowego (listy zastawne, publiczne listy zastawne, sekuratyzacja wierzytelności).
    c) Stworzenie systemu oszczędnościowego dla społeczeństwa, zachęcającego do oszczędzania na rzecz własnego mieszkania, wg wzorów istniejących w innych krajach tzw. kas mieszkaniowych.
    d) Nadanie priorytetu:
    -Rozwojowi budownictwa na wynajem, prywatnego i społecznego (ze środków KFM),
    -Programowi remontów istniejącej substancji mieszkaniowej,
    -Zwiększeniu nakładów na infrastrukturę techniczną,
    -Programowi rozwoju miast, w tym małych miast i miasteczek (rewitalizacja istniejącego zasobu mieszkaniowego - opracowanie w tym zakresie ustawy).
2. Chronić lokatorów przed nadmiernym wzrostem czynszów poprzez podjęcie działań osłonowych.

3. Na podstawie istniejącego pilotażu wprowadzić trwały system budownictwa socjalnego.

4. Kontynuować program wspierania finansowego inwestycji termomodernizacyjnych.

5. Rozważyć potrzebę utworzenia i koncentracji w jednym urzędzie centralnym problemów geodezyjnych, planowania przestrzennego, urbanistyki, budownictwa i mieszkalnictwa.

6. Podjąć działania mające na celu zwiększenie w najbliższych latach nakładów budżetowych na budownictwo z obecnego 0,1% PKB do 1% PKB w skali roku.

7. Podjąć działania likwidujące bariery inwestycyjne szczególnie związane z zagospodarowaniem przestrzennym, prawem budowlanym i geodezyjnym.

8. Opracować nowy system "ulg mieszkaniowych", które zastąpiłyby deklarowaną i procesowaną, a budzącą wiele kontrowersji, ustawę o zwrocie inwestorom indywidualnym różnicy VAT-u przy zakupie materiałów budowlanych.

9. Usprawnić działalność sądów rozstrzygających spory w gospodarce przestrzennej.

10. Usprawnić system działalności TUW, które umożliwiłyby małym i średnim przedsiębiorstwom udział w zamówieniach publicznych.

11. Utrzymać preferencyjną 7% stawkę VAT na budownictwo mieszkaniowe.

12. Pozyskiwać i wykorzystywać środki pomocowe z Unii Europejskiej a przez to zwiększyć inwestycje:
-Publiczne takie jak drogi, autostrady, linie kolejowe i inwestycje komunalne oraz inwestycje w ochronę środowiska,
-Inwestycje w uzbrojenie terenu oraz stosowanie priorytetu dla projektów skorelowanych ze strategiami rozwoju architektonicznego i mieszkaniowego.