25-04-2005
SŁOWO PODLASIA

Pod patronatem starostów powiatów Oberhavel i bialskiegoNiemiecki zagościł na wschodzie

      Z udziałem finalistów z dziesięciu szkół ponad­ gimnazjalnych z całego powiatu zakończył się I Konkurs Znajomości Języka Niemieckiego. Patronat nad przedsięwzięciem zorganizowanym przez Polsko-Niemiecką Szkołę Przedsiębiorczości objęli starosta bialski Tadeusz Łazowski i jego odpowiednik z partnerskiego powiatu Oberhavel w Brandenburgii Karl Schroeter.
      Indywidualnym zwycięzcą została Monika Hordejuk z II Liceum Ogólnokształcącego w Białej Podlaskiej. Uczestnicy mieli godzinę na rozwiązanie testu pisemnego. Potem najlepsza dziesiątka wzięła udział w ostatecznej ustnej rozgrywce. W jury, oprócz nauczycieli zasiedli praktycy języka niemieckiego: dr Krystyna Krzekotowska, były radca ambasady polskiej w Berlinie, a dziś wiceprezes Stowarzyszenia Obywatelskich Inicjatyw oraz dr Jerzy Małkowski, ekonomista współpracujący ze środowiskami niemieckimi, były dyrektor przedstawicielstwa koncernu Siemens w Polsce.
      Jak podsumował dr Małkowski, uczestnicy konkursu, który - jak zastrzegł, wcale nie był łatwy, wykazali się dobrą znajomością języka zachodnich sąsiadów. Krystyna Krzekotowska z uznaniem mówiła, że takie przedsięwzięcia znakomicie służą rozwojowi stosunków polsko-niemieckich.
      Trzy najlepsze reprezentacje szkół otrzymały puchary: pierwsza z II LO w Białej Podl. od starosty Oberhavel, druga z I LO w Białej Podl. od starosty bialskiego, trzecia z LO w Małaszewiczach od prezesa Agencji Con sultingowej Rectus (prowadzącej Polsko-Niemiecką Szkołę Przedsiębiorczości) Tadeusza Kucharuka.LAUERACI KONKURSU

Monika Hordejuk II LO, Tomasz Kozłowisz I LO, Monika Szczepańska II LO, Ewa Ropiak II LO (wszyscy - Biała Podlaska), Marcin Melaniuk LO w Małaszewiczach, Aleksandra Skrryniarż I LO, Iwona Ignaciuk IV sLO, Agata Chmielewska I LO (Biała Podlaska), Cukasz Lęgas LO w Terespolu, Międzyrzecu Podlaskim.

MÓWI

Monika Hordejuk, uczennica kl. III c II Liceum Ogólnokształcącego, zwycięzczyni I Konkursu Jęryka Niemieckiego:

- Konkurs bardzo mi się podobał. Jestem pod wrażeniem jego dobrej organizacji. Moim marzeniem są studia na Uniwersytecie Warszawskim  na kierunku lingwistyka stosowana  albo germanistyka. Jestem wdzięczna mojemu nauczycielowi, panu  Maciejowi Borsukowi za to, że zaszczepił we mnie pasję do języka  niemieckiego.


Jerzy Trudzik
powrót